Czy inwestować w wyjazdy integracyjne ?

Wspólne wyjazdy nie są tylko chwilową modą, ale jak się okazuje, realną potrzebą wielu organizacji.

Często odczucia pracowników i potrzeby organizacji pozostają ze sobą w opozycji. Co więc sprawia, że wyjazdy integracyjne mimo dobrych intencji nie realizują założonych celów ?

 

DLACZEGO INTEGRACJA NIE DZIAŁA ?

Według autorki książki How to Build and Lead a Brilliant Organisation – Kate Mercer, integracja nie działa, ponieważ, ciężko połączyć zajęcia integracyjne z pracą. Na przykład efektywna współpraca w drużynie siatkarskiej na wyjeździe nie spowoduje, że nagle zespół pracowniczy w swojej pracy będzie się skutecznie komunikował i lepiej rozumiał na co dzień. Bez odpowiedniego omówienia te dwa różne konteksty trudno połączyć ze sobą.

Kolejnym argumentem na to, że integracja nie działa jest wstyd. Niektórzy pracownicy bardzo cenią sobie swoją niezależność i niechętnie angażują się we wspólne przeżywanie intensywnych emocji. W takich sytuacjach presja może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Może to powodować zwiększenie dystansu pomiędzy pracownikami.

Następne, to inwestycja czasu i pieniędzy w gry rywalizacyjne. Jeżeli w zespole jest nierozwiązany konflikt a nawet nienazwany, tego typu aktywności tylko go nasilą. Istota tkwi w dobrze przemyślanym doborze formy integracji do aktualnej kondycji grupy. W przeciwnym razie może powstać bunt lub negatywne uczucia w stosunku do tego typu spędzania czasu. Pracownicy oczekują wysłuchania, zrozumienia. Potrzebują poczucia, że mają na coś świadomy wpływ i że ich szef chce dla nich jak najlepiej.

W JAKIE AKTYWNOŚCI WARTO INWESTOWAĆ ?

Ważny jest tutaj kontekst. Kiedy grupa jest zgrana, możliwości mamy wiele. Team building rozumiany jako profesjonalne budowanie zespołu może wówczas pełnić funkcję dodatkowej formy rozwoju, podczas gdy na przykład warsztaty kulinarne pozwolą poznać znajomych z pracy od innej strony i miło spędzić czas. Natomiast dla grupy, w której napięta jest atmosfera, należy rozpatrzyć bardziej złożoną formułę warsztatów. Kluczową rolę odgrywa tutaj obecność psychologa lub trenera – bezstronnego obserwatora, który wysłucha różnych punktów widzenia, poprowadzi dyskusję oraz wypracuje z zespołem przydatne w codziennej pracy wnioski, strategie czy pomysły.

 

Organizatorzy wyjazdów integracyjnych powinni przede wszystkim pamiętać o zadbaniu o bilans między rozrywką a aktywnościami rozwojowymi, mając tutaj na uwadze aktualną kondycję grupy, i stawiać na dostawców, którzy w swoich szeregach mają nie tylko specjalistów od spędzania czasu na zabawie, ale także zespół trenerski przygotowany merytorycznie do pracy z grupami biznesowymi.

Wyjazdy integracyjne

                         Wyjazdy integracyjne

 
Comments

Inwestować! Dziękuję za miłą lekturę