Długowieczność

Medyczny Trening Funkcjonalny, w którym uczestniczę w ośrodku Sygnumedica, określiłabym jako

Dbanie o własne ciało jest jednym z kluczowych czynników do długowieczności.

Dbanie o własne ciało jest jednym z kluczowych czynników do długowieczności.

„naprawianie się”.

Najpierw w swe „naprawcze” ręce wzięła mnie właścicielka P. Bożena. A potem oddała pod opiekę.

Tu zaczął pracować ze mną fizjoterapeuta Tomasz Kuropatnicki (serdecznie pozdrawiam), którego celem nie jest jedynie opracowanie, wskazywanie ćwiczeń i nadzór nad ich prawidłowym wykonaniem. Celem Pana Tomasza jest zmienianie życia innych na lepsze.

„Wow, pomyślałam po pierwszych treningach- mamy te same cele!”. Tyleż, że podchodzimy do ich realizacji w innych dyscyplinach i dziedzinach wiedzy.

Pan Tomasz z każdym treningiem potwierdza to, co określam holistycznym podejściem do swojego życia (czyli takim zadbaniem o siebie, które będzie nam dostarczało satysfakcję, z tego kim jesteśmy i jacy jesteśmy dla innych, do naszych ostatnich dni życia);

Któregoś razu wchodzę i wszyscy siedzą przy wejściu. Cały zespół.

-Ale fajnie wyglądacie- zaczęłam się śmiać.

– Komitet powitalny- odpowiedział z uśmiechem Pan Tomasz.

Była cisza i skupione twarze kiedy weszłam- stąd padło moje pytanie:

– wyglądacie jakbyście nad czymś bardzo mocno myśleli? –Bo myślimy Pani Agnieszko- odpowiedzieli chórem. A nad czym? – Nad długowiecznością.

Zamarłam.

-Naprawdę?

-Tak. Myślimy, co jest nam potrzebne abyśmy generalnie jako ludzie, mogli w pełni sprawni, fizycznie i umysłowo dożyć 120 lat.- odpowiedział Pan Tomek.

Jakież to piękne – pomyślałam. Człowiek przychodzi podratować swoje funkcje zdrowotne, a tu proszę, oni jeszcze myślą nad naszą długowiecznością. A dopiero co czytałam fragment bloga Andrzeja Ziemiańskiego, autora słynnej „Achai”, że był na imprezie i tam toczyły się jałowe dysputy o polskich drogach i autostradach. A tu proszę człowiek wchodzi na… długowieczność…

Innym razem wsadzam głowę w kantynę z błagalnym wzrokiem o kawę i znów z innej strony mnie „powalili”- kreacjonizm czy ewolucjonizm?- oto jest pytanie.

No właśnie Drodzy czytelnicy, kiedy zadaliście sobie ostatnio takie pytanie? Tak, nie w szkole, ale jako świadomi, dorośli ludzie. Czy to, jacy jesteśmy dziś, jest efektem planowanego i wykreowanego dzieła czy powolnych zmian?

Inne złote myśli Pana Tomasza:

  1. Im bliżej jesteś z ciałem tym mocniejsza psychika; panowanie nad własnym ciałem wpływa na wzmocnienie poczucia własnego ja- efektem jest większa pewność siebie, umiejętność skupienia się na tym co dla mnie jest ważne, umiejętność podejmowania decyzji
  2. Dbaj o swoje ciało- kiedy je zaniedbujesz zaczynasz proces, gdy Twoje ciało, stanie się pewnego dnia Twoim więzieniem. Działaj tak- aby Twoje ciało było cesarstwem. Myśl o tym, że jako starsza osoba chcesz oglądać zachód słońca w naturze, a nie skryta za kotarą okna.
  3. Nasze ciało jest jak balon- balon, aby był w powietrzu potrzebuje stałych podbić. Bez podbijania spada na ziemię i przestaje pełnić swoje funkcje. Tak też funkcjonuje nasze ciało. Nie możemy najeść się na zapas. Nie możemy wyspać się na zapas. Choć bardzo byśmy chcieli.
  4. Dbaj o swoje ciało jak o własną spiżarkę. Zastanów się co będziesz miał ze spiżarki, którą wypełnisz po brzegi; potem przez 5 lat do niej nie zajrzysz? Jakie będą te przetwory gdy zaczniesz je otwierać? Kiedy okaże się, że co trzeci słoik jest wypełniony pleśnią?
  5. Nasze ciało wymaga serwisu- jak w samochodzie; w samochodzie robimy przeglądy, wymieniamy części, olej, filtry, uszczelki? To wszystko bardzo regularnie i z pieczątkami. Ile moglibyśmy pojeździć gdybyśmy nic nie robili?”

Wsłuchiwanie się w te rady to dla mnie czysta uczta intelektualna i ogromna inspiracja; podziwiam.

Te słowa działają jak taki maleńki dzwoneczek- Aga zadbaj o siebie. Zmieniaj też własne życie na lepsze.

Wtedy wypełnianie mojej misji życiowej polepszania jakości Waszego życia- będzie jeszcze pełniejsze.

 
Comments

Trzeba zastosować rady Pana Tomka! Dzięki.

Rady p. Tomka skłaniają do refleksji nad własnym stylem życia. Trzeba porzucić stare nawyki i bezwzględnie zastosować się do jego wskazówek…

Świetny artykuł ! Złote myśli Pana Tomasza rzeczywiście dają dużo do myślenia i motywacji do działania 🙂

Absolutnie zgadzam się ze stwierdzeniem : „Dbanie o własne ciało jest jednym z kluczowych czynników do długowieczności. ” Ja również postanowiłam wziąć się za siebie i już od dwóch lat ćwiczę jogę- czuję się o niebo lepiej. Pani Agnieszko, tak trzymać ! Pozdrawiam serdecznie 🙂

Oby tak dalej, trzymam kciuki ! Pozdrawiam

To prawda, warto czasem przystanąć na chwilę i zadać sobie takie ważne pytania o jakich pisze autorka. Ważne jest przy tym niepoprzestawanie tylko na zadawaniu sobie takich mądrych pytań (np. o pochodzenie życia), ale poszukiwanie na nie odpowiedzi, aż do skutku.