„I-team” = trener skupiony na Tobie = większa efektywność

DSC_0864

Zdjęcie, które zostało zrobione podczas aktywnych warsztatów „I-team”-trener skupiony na Tobie.

Każda firma i każdy z nas chciałby być bardziej efektywny, lepiej zorganizowany w działaniach.
Z wieloletniego doświadczenia w pracy trenera wiem, że jest to kluczowy obszar. Warto zwrócić uwagę na to, jak się do tematu poprawy naszej produktywności i efektywności zabierzemy. Nasz autorski sposób daje nie tylko informację „co należy zrobić”, ale również jak zastosować to w Twoim konkretnym przypadku. Ale po kolei…

Odkryj ze mną możliwość przeprowadzenia projektu rozwojowego w zakresie planowania
i  organizowania pracy w połączeniu ze zwiększeniem efektywności osobistej, przy uwzględnieniu elementów metodyki SCRUM. Świadomie wspomniane są jedynie elementy, bo na pewno nie jest to SCRUM w czystej postaci. Bardziej chodzi o elementy którymi, możemy się zainspirować. Trzeba zdecydować, co wykorzystamy, a co nie, co nam się sprawdza, a co trzeba odrzucić, bo w naszym przypadku nie ma zastosowania.

Ważne, żeby po zakończonym projekcie miał miejsce etap drugi. Nie zostawiamy klienta po sesji warsztatowej, a sprawdzamy czy zastosował wskazówki, czy nie, a jeśli nie – to czemu nie udało się ich wdrożyć? Niech to będzie choćby rozmowa po określonym czasie, ale musi przynieść korzyść uczestnikowi. Część menedżerów deklaruje, że  ten aspekt przejmą oni osobiście. W praktyce okazuje się, że jest z tym niestety różnie, bo wymaga zmiany podejścia, organizacji pracy. Nie wszyscy mają w sobie na to gotowość albo są zarzucani innymi bieżącymi zadaniami, a to schodzi na dalszy plan.

Ja nakłaniam do przemyślenia, co jest najistotniejsze w planowaniu i organizowaniu czasu pracy? Jest oczywiście wiele publikacji nt. jak zwiększyć efektywność planowania, jakie są narzędzia, co można zrobić, żeby zaoszczędzić trochę czasu, lepiej planować swoje zadania. Natomiast ja do tego podchodzę od innej strony, takiej która gwarantuje spójność z autorską metodologią „I-TEAM™”, którą sobie przez lata doświadczeń, wypracowaliśmy. Zakłada ona, że wszelka zmiana, która ma zwiększyć Twoją produktywność jest tak naprawdę w Tobie. Zmianę trzeba wygenerować na poziomie „ja”, zwiększyć samoświadomość, autorefleksję nad danym zagadnieniem. Bez tego można zaproponować nawet najnowocześniejsze narzędzia, ale jak one będą wykorzystane? Szkolenie, ma więc uwzględniać taki przebieg, żeby pobudzić osoby do przemyśleń – jak działają dotychczas i czy są tam jakieś punkty wymagające zmiany? Pracuje się małymi krokami, mając cały czas na uwadze, co z tego uczestnik może wykorzystać, żeby zwiększyć swoją efektywność i jakość życia. O wielu tematach można dyskutować – obsługa klienta, sprzedaż, zarządzanie ludźmi – ale w większości będą one dążyły do zwiększenia satysfakcji i jakości życia. Przecież toksyczny klient zatruje życie zarówno zawodowe, jak i prywatne. Moja meta-misja przy produktach miękkich, to choćby minimalnie zwiększyć jakość życia!

„I-TEAM™” formalnie wprowadziłam do działania wiosną 2016 roku. Nastąpiło to dzięki ludziom, którzy uświadomili wyjątkowość procesu, gdyż poczuli się ważni na sali w trakcie moich szkoleń i wychodzili wprost zachwyceni. Cóż było niezwykłego podczas moich szkoleń? Relacjonowali, że trener w końcu nie był skoncentrowany na slajdach albo własnym show, ale drążył, co sądzi uczestnik, jakie ma przemyślenia, problemy do rozwiązania. Nie skupiam się na samym „co zrobić”, ale dodaję do tego „jak to zastosować w danym przypadku”. „I-TEAM™” oznacza interakcję trenera z uczestnikiem szkolenia, wejście w jego emocje, w dotychczasowe doświadczenia, nastawienie do danego tematu, z czym sobie nie radzi, co ja, jako trener, mogę zrobić, co podpowiedzieć indywidualnie, żeby jemu się łatwiej pracowało, a co za tym idzie, łatwiej żyło. Idzie to w parze z procesem grupowym – moderowanie dyskusji, wymiana doświadczeń, możliwość opowiedzenia o własnych wątpliwościach, problemach w pracy, np. o trudnej rozmowie z pracownikiem. Jak sobie poradzili, czy uznają własne działania jako sukces czy porażkę? Jak byli wtedy do tego przygotowani, a jak zrobiliby to dziś? Na flipcharcie żywiołowo pojawiają się najważniejsze pomysły, wnioski, przydatne spostrzeżenia, żeby następnym razem postąpić inaczej. Nie można zakładać, że „tak się po prostu dzieje zawsze”, czy „tacy są wszyscy”. Albo „skoro ja tak myślę, to wszyscy tak myślą”… To jest pułapka, szczególnie dla początkujących menadżerów i początkujących pracowników – nie daj się w nią złapać.

Niech „I-TEAM™” będzie Twoją drogą do bardziej efektywnego, łatwiejszego życia.

 
Comments

Nigdy nie uczestniczyłam w szkoleniu, w którym trener wchodził w TAKĄ interakcję z uczestnikami, zwykle (tak jak opisujesz) był skupiony na swojej mało ciekawej prezentacji i sztywno trzymał się ustalonego wcześniej harmonogramu szkolenia, zamiast dostosowywać szkolenie do pojawiających się potrzeb w grupie. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję uczestniczyć w szkoleniu z wykorzystaniem metodologii I-TEAM :)))

Pani Agnieszko, czy prowadzi Pani jakieś szkolenia w formie otwartej, na które mogłabym zapisać się? Jestem bardzo zainteresowana Pani autorską metodologią, chciałabym doświadczyć jej „na własnej skórze” !

Pani Elu, na nasze szkolenia otwarte można zapisać się przez portal Evenea: https://evenea.pl/organizator/centrum-innowacji-prolearning-agnieszka-kolodziejczyk-276917
Dodatkowo od 30.09.2017r ruszają zajęcia Akademii Efektywnego Przywództwa, na które serdecznie Panią zapraszam. Szczegółowe informacje na temat programu znajdzie Pani pod linkiem: http://szkolenia-biznesowe.prolearning.pl/akademia-efektywnego-przywodztwa-jak-skutecznie-zarzadzac-soba-i-pokoleniami-xyz-nowe-trendy-w-zarzadzaniu/

Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że wkrótce zobaczymy się!