Praca zdalna – wady

Każda praca, nawet zdalna posiada swoje wady.

W ostatnim wpisie PRACA ZDALNA – ZALETY wymieniłam kilka zalet (oczywiście, każdy z Was na pewno wymieniłby jeszcze inne :))

Były to:

  • Globalne korzyści społeczne
  • Korzyści dla zdrowia i rodziny
  • Identyfikacja, zaufanie, szacunek
  • Przyjazne warunki
  • Oszczędność czasu i pieniędzy
  • Samodzielność i niezależność

 

Dziś chciałam poruszyć temat wad pracy zdalnej. Praca zdalna ma swoje minusy. Trzeba mieć naprawdę dużo motywacji, która wypływa z tego, że lubi się to, co się robi, a nie zmusza do każdej czynności.

 

WADY PRACY ZDALNEJ

Samokontrola –  to chyba największa wada pracy zdalnej. Swobodne zarządzanie swoim czasem pracy w trybie pracy zdalnej może niekiedy przemienić się w jej wadę, a dla niektórych może ona nawet być tragiczna w skutkach. Taki tryb pracy wymaga zarówno urlopu, pilności, jak i silnej woli. Jeżeli ich nie ma lub są słabo wypracowane, ryzyko jest duże. W koło jest wiele rozpraszaczy jak na przykład szybkie zakupy, czy przygotowanie obiadu. To z kolei prowadzi do kolejnej wady pracy zdalnej jaką jest nieporozumienie.

Nieporozumienie – często ludzie pracę zdalna mylą z tym, że tak naprawdę są dostępni, mogą pójść do sklepu, zająć się obiadem czy opiekować się dzieckiem. Takie podejść często rodzi nieporozumienie, gdyż często trudno zrozumieć, że praca zdalna również wymaga skupienia, o które czasami zdecydowanie trudniej w zaciszu domowym niż w biurze.

Izolacja – Praca to nie tylko wykonywanie swoich obowiązków, lecz także kontakty ze współpracownikami. W pracy zdalnej jest się pozostawionym samemu sobie, skazanym wyłącznie na swoje towarzystwo. Jeżeli nie jest się typem samotnika, brak kontaktu z innymi podczas rozmowy, brak przerwy obiadowej czy pomocy przy bardziej skomplikowanych projektach może być problemem i zarazem wadą pracy na odległość.

Ciągle w pracy – Poczucie uwięzienia w czterech ścianach mieszkania to kolejna wada pracy zdalnej. Codzienna praca  w tym samym miejscu, które jest przeznaczone do wykonywania obowiązków służbowych a zarazem do życia, może być często wyzwaniem. W takich warunkach często łatwo zatracić granicę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Dlatego dobrze od czasu do czasu zmienić otoczenie na wykonywanie swoich obowiązków pracowniczych na przykład do parku czy kawiarni.

 

 
Comments

No comments yet.