Zatrzymać w firmie najlepszych: cel każdego przedsiębiorcy

Nie od dziś wiadomo, że za sukcesem każdej firmy nie stoi tylko właściciel, ale i pracownicy. Bez swoich pracowników żaden szef nie jest w stanie budować rosnącej w siłę organizacji. Jednak wraz ze wzrostem organizacji powinien następować rozwój pracowników. Jeśli zabranie czynnika rozwoju pracowników, przedsiębiorstwo może stracić nie tylko tak zwanych „skoczków”, ale największą wartość: pracowników najbardziej zaangażowanych i oddanych firmie.

Poniżej kilka warunków, które moim zdaniem pozwolą na utrzymanie najcenniejszych pracowników, a co się z tym wiąże, pozwoli to na ciągły rozwój firmy.

  1. Warunki pracy twojego zespołu. Jest to jeden ze strategicznych aspektów. Pracownik, który może sam zdecydować o kształcie swojego codziennego miejsca pracy, bardziej się  z nim utożsamia. Najlepszy do tego jest model biura typu smart. Ten typ biura pozwala pracownikom wybrać formę oraz miejsce pracy. Jest to bardzo elastyczna forma pracy. Pracownik tutaj sam decyduje czy w danym dniu pracuje sam w izolacji, przy biurku, z grupą w przestrzeni otwartej, bądź pracuje z domu. Brzmi całkiem nieźle ? 🙂 Pracownicy obecnie bardzo doceniają możliwość takiego wyboru.
  2. Rozwój pracowników. Pracownik, który naszym zdaniem jest dla nas wartościowy, będzie dbał o własny rozwój – pociągnie to za sobą rozwój firmy. Stymulacja pracownika do rozwoju – to nasza rola, jako szefa, podopiecznego. Najważniejsze, aby odpowiednio dobrać ścieżkę rozwoju do faktycznych oczekiwań pracownika. Mogą to być: studia podyplomowe, coachingi, szkolenia outdoor, szkolenia itp. Musimy zbadać potrzeby pracownika pod kątem rozwoju kompetencji, które są potrzebne do działań zawodowych.
  3. Relacje zespołowe. Ważne aby atmosfera w firmie była luźna, przyjazna zarówno pomiędzy pracownikami jak i linii pracownik – przełożony. Czasy kiedy szef był tyranem, który zastrasza i obraża przechodzą już do przeszłości. Pracownik w takich warunkach i atmosferze jest mniej efektywny. Prowadzi to do demotywacji i w rezultacie do rozstania stron. warto więc szukać partnerskiej współpracy i odpowiedniego podziału stron.
  4. Premie oraz pakiety pozafinansowe typu: bilety do kina, teatru, wspólne wyjścia, dofinansowanie urlopu itp. to coś co pracownicy na pewną będą cenili w Twojej firmie 🙂 Premia może zostać przyznana każdemu, od szefa zależy w jaki sposób to zrobi aby odpowiednio zmotywować pracownika.
  5. Płaca zgodnie z kompetencjami pracownika. To warunek konieczny i podstawowy. Jednak nie jedyny.

Myślę, że to najważniejsze warunki, obok oczywiście odpowiedniej i profesjonalnej rekrutacji jak i regularnej polityki HR-owej. Mam tu na myśli analizę danych z badania poziomu zaangażowania i satysfakcji z pracy.

 

Ten krótki wpis może posłużyć jako kieszonkowy przewodnik, aby osiągnąć tak naprawdę najważniejszy cel każdego właściciela firmy, którym jest zatrzymanie NAJLEPSZEGO pracownika w swojej firmie.

"Budujmy mosty, nie mury"

       „Budujmy mosty, nie mury”

 

 
Comments