Zawody przyszłości

W dzisiejszym wpisie chciałabym poruszyć temat zawodów, które są obecnie na topie 🙂

Proszę zwrócić uwagę, jak na przestrzeni w sumie 3 lat doszło do zmiany, jeżeli chodzi o uznawane kompetencje.

Ciekawe co czeka nas za kolejne 5 lub 10 lat ? 🙂

 

Jeszcze w 2015 roku umiejętności miękkie były obligatoryjnym zestawieniem kompetencji, bez których niemożliwe było objęcie wyższego stanowiska w organizacji.

W 2015 roku miesięcznik Benefit wymienił 6 zawodów przyszłości, były to:

Lider

Człowiek, który potrafi zarządzać procesami, jak i charyzmatycznie inspirować do działania. Osoba, która jest samoświadoma, kompetentna w motywowaniu, empatii i networkingu.

Sprzedawca

Umiejętności sprzedażowe dają w praktyce nieograniczone możliwości finansowe, uczą odpowiedzialności, budowania relacji i ćwiczą ambicję. W Polsce, moim zdaniem ten zawód cieszy się albo złą sławą, albo jest wybierany na zasadzie: „nie wyszło mi gdzie indziej, więc idę do sprzedaży”.

Networker

Osoba, która jest ekspertem w budowaniu relacji międzyludzkich. Nie boi się podejść do obcych ludzi, wie, jak odpowiednio zbudować pierwsze wrażenie i wręczyć wizytówkę tak, by potem obdarowana nią osoba chciała odebrać jej telefon. Na tej koncepcji zbudowano między innymi całą filozofię MLM.

Vloger

Osoba, która ma konkretna wartość do zaprezentowania i robi to poprzez nagrywanie filmów, które później udostępnia na portalach społecznościowych. Obecnie jest to YouTube, telewizja przyszłości. Moim zdaniem już niedługo każda licząca się marka będzie za jej pomocą kreowała swoją pozycję na rynku. Można w sumie oprzeć się o stwierdzenie, że już tak jest 🙂

Coach

Coaching rozwija umiejętność doskonalenia swych działań i szybszego osiągania zamierzonych celów, co dziś znajduje się w kręgu zainteresowań każdej świadomej jednostki.

Dziś sytuacja jest nieco inna. Nacisk jest kładziony na umiejętności inżynierskie, twarde.

Obecnie na topie są takie zawody jak:

Programista stron internetowych

Już od kilku lat mówi się o ogromnym potencjale tkwiącym w branży IT, która dziś jest jedną z najlepiej rozwijających się w Polsce i na świecie. Coraz więcej osób decyduje się także na kursy, pozwalające w kilka tygodni zostać junior front-end developerem zamiast kończyć 5-6 lat studiów. Pamiętajmy, że podstawy do starania się o pracę w zawodzie front-end developera można nabyć w ciągu kilku tygodni – m.in. dzięki bootcampom informatycznym, podczas których mentorzy uczą programowania przez internet.

Robotyk

To kolejna, specjalistyczna profesja, polegająca na kompleksowym programowaniu robotów przemysłowych. Już teraz w fabrykach na całym świecie każdego dnia pojawia się blisko tysiąc nowych robotów, generując tym samym potrzebę zatrudniania specjalistów w zakresie ich programowania.

Projektant interfejsów

To zawód, który obok programisty często wymieniany jako równie przyszłościowy, choć i w tym przypadku branża ulega dynamicznym zmianom. Dziś od „grafika” projektującego strony i aplikacje wymaga się już nie tylko samych zdolności artystycznych, ale także podstaw programowania oraz znajomości projektowania pod określone urządzenia, takie jak np.: smartfony, smartwatche, tablety czy okulary do poszerzonej rzeczywistości.

Project manager

Project manager jest zawodem, który kilka lat temu był bardzo popularny w Polsce. Dziś, wraz z powstawaniem kolejnych zespołów programistycznych, obserwuje się ewolucję tej specjalności. Obecnie, aby objąć tego typu stanowisko, nie wystarczy już tylko ukończenie studiów na kierunku zarządzanie i marketing.

Dobry project manager, aby doskonale zarządzał zespołem pracowników, musi orientować się w branży, w której oni pracują.

Trener personalny

Jeszcze kilka lat temu wiele osób nie zapłaciłoby komuś za mówienie, co ma robić. Jednak trener personalny szturmem zdobył rynek pracy. Dlatego dziś to bardzo dobry pomysł na przebranżowienie się, szczególnie jeżeli zainteresowany lubi sport i aktywność fizyczną.

 

A Wy jak myślicie ? Waszym zdaniem są jeszcze jakieś inne zawody, które zasługują na miano zawodów topowych ?

 
Comments

Wow, ciekawe co będzie za 20 lat!